cse • paper_1 • electrodynamicscse-2018-subject-03-004
Circuit analysis — UPSC CSE 2018 Physics PYQ
Buy PYQ Solution Manual →A 12.0 V battery is connected at t=0 to a series combination of a resistor R=10.0\Omega and an inductor L=5.0\mathrm{H}. At what rate is energy being stored in the inductor when the current in the circuit is 0.4 A?
Discussion (0)
Sign in to post a solution, derivation, or discussion.
No comments yet. Start the conversation!