cse • paper_1 • electrodynamicscse-2011-subject-03-008
[UPSC CSE 2011] Electrostatics and Magnetostatics (Q154, 5+5=10M)
A resistor R(= 6.2\,\mathrm{M}\Omega) and a capacitor C(= 2.4\,\mu\mathrm{F}) are connected in series and a 12 V battery of negligible internal resistance is connected across their combination.
(i) What is the capacitive time constant of this circuit?
(ii) At what time, after the battery is connected, does the potential difference across the capacitor become 5.6 V?
Discussion (0)
Sign in to post a solution, derivation, or discussion.
No comments yet. Start the conversation!